2018. március 1., csütörtök

A Visual Studio Code telepítése

C# programozáshoz szükségünk lesz egy programra, amivel megíratjuk a C# kódot, lefordíthatjuk a számítógép számára végrehajtható formába, futtathatjuk és tesztelhetjük azt. Egy ilyen program a Visual Studio Code, amit a kurzus során használni fogunk.

A Visual Studio Code a Microsoft "nagy" fejlesztő eszközének, a Visual Studio-nak a leegyszerűsített változata. Nincsenek benne olyan komplex szolgáltatások, mint a nagy Studio képernyő tervezője, forráskód verzió kezelője, adatbázis tervezője, stb -- de hiszen ezekre nincs is szükségünk! Mivel a "komoly" szolgáltatásokat nem tartalmazza, sokkal kisebb igényei vannak a fejlesztői számítógéppel szemben: viszonylag gyengébb gépen is nagyon jól muzsikál, miközben legkisebb nagy testvére, a Visual Studio Community Edition is alig döcög.

A Visual Studio Code ingyenes, szinte alig foglal helyet a gépen (kb. 200 MB merevlemez fogy a telepítéskor), és minden mai hardveren képes futni. 1.6 GHz processzor és 1GB RAM az ajánlott konfiguráció. A részletes rendszer követelményeket megtalálod itt.

A Visual Studio Code telepítése

A Visual Studio Code telepítéséhez a következő lépések szükségesek:

  1. Töltsd le a programot a Microsoft oldaláról, és telepítsd fel
  2. Töltsd le és telepítsd fel a .Net Core Szoftver Fejlesztő Készletet (SDK)
  3. Ellenőrizd a telepítést: készítsd el első C# programodat
  4. Tanítsd meg a VS Code-ot a C# nyelv kezelésére

1. A Visual Studio Code letöltése és telepítése

A Visual Studio Code programot innen töltheted le Windows operációs rendszerre. (Linux vagy Mac operációs rendszerekre, ill. régebbi 32-bites Windows rendszerekre is elérhető ezen az oldalon keresztül.)

Indítsd el a letöltött fájlt, és kövesd a telepítési lépéseket (ahogyan azt más programok esetében is tenni szoktad). A telepítés nem tart sokáig, néhány perc alatt lezajlik.


Telepítés közben a ügyelj rá, hogy a két Add "Open with Code" action... kezdetű opció be legyen jelölve. Ettől tudod majd egy egyszerű jobb kattintással megnyitni a programjaidat.

Megjegyzés: A VS Code programnak .Net 4.5.2 vagy nagyobb verziójú környezetre van szüksége. Windows 8 vagy Windows 10 rendszeren ez automatikusan teljesül, ám Windows 7 rendszereken neked kell biztosítani, hogy legalább .NET Framework 4.5.2 van telepítve.

2. A .Net Core SDK letöltése és telepítése


Szükséged lesz a .Net Core Szoftver Fejlesztő készletre (Software Development Kit - SDK), amit innen tölthetsz le. Ha befejezted a letöltést, indítsd el a telepítést, és kövesd a lépéseket.

3. Ellenőrizd a telepítést - készítsd el első C# programodat

Készíts egy új mappát -- például a Documents mappában Programok\HelloWorld néven. Kattints jobb egér gombbal a mappára, és nyisd meg VS Code-dal:

Miután a VS Code megnyílt, válaszd a View menüből az Integrated Terminal opciót:
A képernyő alján megjelenő ablakban add ki a 'dotnet new console' parancsot:


Ha az SDK sikeresen települt, a dotnet parancsot ismerni fogja a rendszer. Az addig üres mappába két új fájlt fog létrehozni: az egyiket HelloWorld.csproj néven, a másikat Program.cs néven. (Létrehoz még egy obj nevű mappát is, de az számunkra nem lényeges)

4. Tanítsd meg a VS Code-ot a C# nyelv kezelésére

A VS Code ablakban a bal oldalon válaszd ki az Explorer ikont 
Nyisd meg a Program.cs fájlt (bal klikk a Program.cs fájlon). Ha nem látod a fájlt, kattints a "HelloWorlds" mappa neve melletti háromszögre:

A VS Code panaszkodni fog --  mondván, még nincs felkészítve a C# nyelv kezelésére. Fogadd el a javaslatát, és telepítsd a CSharp bővítményt (azaz kattints az Install gombra)




Mielőtt nekilátnánk...

Mindenekelőtt köszönetet szeretnék mondani neked, hogy itt vagy és ezeket a bejegyzéseket tanulmányozod. Remélem, segítségedre lesznek hogy elsajátítsd a C# programozási nyelvet.

Tudom, hogy nem kevés anyag tornyosodik előtted. De nem kell mindegyiken átrágnod magad. Inkább azt ajánlom, fusd át őket nagy vonalakban, hogy tudd, mi az, amit itt találhatsz. Csak ezután mélyülj el egy-egy témakörben -- különösen, ha sietsz vagy célzottan keresel valamilyen témát.

Ez a blog kifejezetten a nevelt lányom támogatására született. Középiskolás, és most találkozik először számítástechnikával, informatikával és programozással. Éppen ezért nagyon az alapoktól indulunk. Lehet, hogy te már gyakorlottabban érkeztél ide, nyugodtan hagyd ki az alapozó bejegyzéseket. A cél az, hogy akkor is elboldogulj, ha most találkozol először ezzel a témával.

Az emelt szintű informatika érettségin nagyon egyszerű programokat kell írnotok. Nincs csili-vili felhasználói felület,  csak egy fekete ablak (konzol), amire szöveges üzeneteket írtok ki. Nincsenek komoly adatbázisok az alkalmazás mögött, legfeljebb egy szövegfájlból kell adatokat felolvasni. Ez nem is baj, mert a vizsga szűkös ideje alatt nem is lehetne komolyabb, "piacképes" alkalmazásokat készíteni.

Éppen ezért ebben a kurzusban hanyagolni fogom a szemet gyönyörködtető felhasználói felületeket. Nem mutatom meg, hogyan készülnek a modern web vagy mobil alkalmazások, vagy hogyan társalognak a programjaink az interneten keresztül. Megmaradunk az érettségihez szükséges unalmas fekete konzolnál. Azért nem kell elkeseredni: a képernyő mögött is izgalmas dolgokkal fogsz találkozni 

Sokat merítettem mások tananyagaiból. Kitűnő C# kurzusokat találhatsz a Neten, különösen angol nyelven. Álljon itt néhány azok közül, amiket magam is nagyon kedvelek:


A Visual Studio Code telepítése

C# programozáshoz szükségünk lesz egy programra, amivel megíratjuk a C# kódot, lefordíthatjuk a számítógép számára végrehajtható formába, fu...